Dovolená 2010, část 1 - Vodní hrad a Zákupy

28. prosince 2011 v 9:26 |  Cestopis Máchův kraj a Děčínsko
Na dovolenou jezdím již několik let s mladším synem. Cestujeme veřejnými dopravními prostředky za krásami naší vlasti.
Letos nás láká okolí České Lípy, kraj, který znám z vyprávění mé internetové kamarádky. Putování Českolipskem již máme naplánováno do nejmenších detailů, jízdní řády a turistické mapy, zkušenosti jiných turistů z turistika.cz, počítáme i s nepřízní počasí, proto i jednotlivé výlety jsou vypracovány v několika variantách. Chci navštívit i kamarádku, která mě inspirovala a doufám také, že bude mít třicetiletý syn pochopení pro mé potíže s patními ostruhami. Ale snad to zvládnu, trekové hole mi pomohou, abych navštívila Peklo u České Lípy, zámek Zákupy, Děčín, Hřensko a Pravčickou bránu,skalní hrad Sloup a jeho okolí, Nový Bor a sklářské muzeum, hrad Bezděz a Máchovo jezero, zříceninu Tolštejn a rozhlednu Jedlová. Moc se těším a ještě netuším, jaká dobrodružství nás čekají. Ztráty a nálezy nebo ranní evakuace hotelu....
Konečně je tu sobota 17.7.2010. Cestovní horečku máme už od pátku, je půl páté ráno, čekáme na staršího syna, který se nabídl, že nás do Č.Lípy k hotelu Aldek odveze autem. A už je tady. Nic jsme nezapomněli? Ne. Pak tedy hurá za dobrodružstvím. Již na dnešek máme v plánu vyrazit do Pekla. Zavazadla necháme v recepci hotelu, to je domluveno předem, protože ubytovací řád praví, že na pokoj můžeme až po 14 hodině.
Zatím jsme však připoutaní v autě a posloucháme hlášky navigátora. Je to zábavné. Je trochu pod mrakem, ale snad se obloha pročistí. Zelená vlna hlásí dešťové bouře a vichřice na Karlovarsku a řádění postupuje směr východ. Jedeme tomu naproti. To je nemilé, protože chytnout nás taková bouřka v Pekle, to by bylo peklo. Nálada v autě klesá. Začíná pršet a těžká

černá mračna se rychle kupí. Hm, tak dneska to vidím jen na procházku s deštníkem po Lípě. Kouknem alespoň na Vodní hrad. Déšť zesiluje, blížíme se k cíli. "Ach jo, já jsem nechal deštník doma." "Hlavně, že jsem se ptala, jestli máme všechno, no nic tak zahajovací program: koupě deštníku." Ještě se stočí ulice doleva a parkujeme u malého hotýlku na Jiráskově ulici. Je půl desáté, přestává pršet. Náladu nám pozvedává i majitel hotelu, protože ubytovat se můžeme ihned. No to je paráda. Loučíme se se šoférem, který se hned vrací zpět do Valašského Meziříčí,.Docela se bojím, aby ho nějaká pohroma nechytila po cestě. Přece jen to má domů daleko. Slíbil, že si někde odpočine a dá vědět, až dorazí domů.

Velký prostorný pokoj s obří rohovou sedačkou pod dvěma okny a konferečním stolečkem s kulatým sklem, naproti dvoulůžko s velkými šuplíkovými nočními stolky, proti vchodu do pokoje dvoudílná skříň s menší kuchyňskou linkou na jedné straně a TV stolkem i s TV na druhé straně. Z předsíně s mřížovou předsíňovou stěnou se jde do koupelny s WC, vanou, sprchou a umyvadlem. A co víc, v koupelně je okno, což je můj sen, v paneláku to nemám. Na dřívějších dovolených jsme se za tuhle cenu doslova tísnili v pokojíku, kde nebyly ani židle, natož křesílko, seděli jsme na postelích. Jsme však většinou venku, tak nám to ani nevadí. Tady máme doslova komfort a za kolik? No to musím zmínit. 600 Kč/noc/dvoulůžkový pokoj.


Trochu se vybalíme a jelikož si do Pekla netroufáme, jdeme na obhlídku města, kupujeme Michalovi velký deštník se zahnutou hůlkou, ověřujeme, zda vlakové a autobusové nádraží je skutečně tam, kde je zakreslené na mapě. Támhle vidíme Vodní hrad. Asi za půl hodiny budou mít průvodci přestávku, tak prohlídku omezíme jen na nádvoří se zřícenými hradními zákoutími a sklepení s exponáty vykopávek, kam můžeme i bez průvodce. To mám ráda, to se mi líbí, hliněné hrce i se střepy kolem, fotím si různá zátiší.


Opouštíme Vodní hrad a na obloze je sluníčko. Bude hezky. Peklo už nestihneme, tedy jedeme autobusem do Zákup. Celkem skromné malé městečko, ale nás zajímá zámek. Má tam být i medvědárium. Zámek je po rekonstukci, skví se novotou, na prvním nádvoří je krásné medvědárium, udržované i s cedulkou o zákazu krmení, však medvědi nikde. Ta zákazová cedule tedy působí komicky. Na druhém nádvoří čekáme na průvodkyni a zde ještě fotit smím, v interiéru už ne. Ráda si připlatím, ale zde to nejde. Zaujaly mne nádherné stropní malby Josefa Navrátila a jeho žáků. Śkoda, že kaskádové zahrady zámku jsou stále nepřístupné, právě ty s kamenným zábradlím, zdobené sochami jsou nádherné i oprýskané, ale nebezpečné. Vstupu na ně brání zátarasy. Alespoň park je přístupný a udržovaný i když skleník a další přilehlé budovy jsou zatím ponechány zkáze. Však pro můj foťák přesto zajímavé. Je to kus historie a já fotím a fotím. Žabincem zarostlý rybníček je rájem motýlů a vážek a takovou vážku vyfotit....... v tom zvoní mobil a vážka je pryč. Mrzí mě to, ale dobré zprávy od syna, že dorazil domů mě těší. V parku se na chvíli usazujeme. sníme řízky z domova. Na autobus do Lípy máme ještě čas, procházíme se okolím. Hele zámecká restaurace. A už je před námi orosená sklenice piva, které na dovolené chutná nějak líp, dovolenkově. Sluníčko svítí, zítra si vyšlápnem na Pravčickou Bránu a Peklo si necháme až na den, kdy máme plánováno odpolední a večerní setkání s kamarádkou.


Jsem docela příjemně unavená, hovím si na gauči,prohlížím dnešní fotoúlovky a počítám klinkání než fotky přesunu do notebooku.
V Č. Lípě mají totiž takovou, pro mne, zvláštnost. Kostelní hodiny na náměstí oznamují klinknutím každou čtvrthodinu a jejda dokonce dvakrát v půl, třikrát ve třičtvrtě a čtyřikrát v celou a k tomu pak ještě silnější klinkání v počtu podle toho, kolik je hodin, a to i v noci. Proboha to budu každou čtvrthodinu tohle poslouchat? Ale klinknutí je tak jemné, že si člověk zvykne a dokonce se podle klinkání budeme řídit. "Už klinkalo dvakrát, tak pohni kostrou...." Po čase už klinkání ani nevnímáme a ptáme se navzájem, zda už klinkalo.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 MARIE KONNY MARIE KONNY | 28. prosince 2011 v 18:59 | Reagovat

MARUŠKO, TO JE NÁDHERA. JAKO BYCH TAM BYLA S VÁMI. A POKUD SE TÝKÁ FOTOGRAFIÍ, JSI PŘÍLIŠ SKROMNÁ. M ♥♥♥

2 marijakes marijakes | E-mail | Web | 28. prosince 2011 v 19:08 | Reagovat

[1]: Maruško děkuji za povzbuzení. :-)

3 MarijaKes MarijaKes | E-mail | Web | 29. prosince 2011 v 12:30 | Reagovat

[2]:jak to ještě pročítám, tak jsem tam nasekala hromadu hrubek. Njn, musím se stále učit. Psát články není lehké. :-)

4 Babeta Babeta | E-mail | Web | 20. ledna 2013 v 17:45 | Reagovat

Tak jsem se pročetla prvním dnem vaší dovolné. Ubytování za tu cenu vypadá dobře, prostorně. Člověk avšak musí trošku přimhouřit očko nad tím nevkusným zařízením. :-D My s "dojetím" vzpomínáme na nejmenší pokojíček na světě, který mají v penzionu "Na gruntě" v Dolním Údolí pod Rejvízem v Jeseníkách. Ale vešli jsme se. :-D Jinak ze zde popisovaných míst nic neznám a obdivuju vás, že si děláte dopředu podrobný itinerář turistických cílů. :-)

5 MarijaKes MarijaKes | E-mail | Web | 22. ledna 2013 v 20:31 | Reagovat

[4]: Jestli je pokoj moderně, vkusně nebo nevkusně mi docela nevadilo, protože na jedné dovolené(naštěstí krátké) s eurorestem (už nikdy více) jsme měli pokoj, kde bylo jen umyvadlo,dvě postele a malinký stoleček s nefungující televizí. Všechno příšerně zaprášené, musela jsem si nejprve uklidit. Záchod a sprcha někde na chodbě. Také za tuto cenu. No eurorest má sice ubytování zdarma, ale povinný odběr jídla. Naštěstí bylo hezky a opět jsme byli spíš venku. Nedovedu si představit, co bych tam dělal, kdyby pršelo. Malinký pokoj jsme měli i v Lednici, ale příslušenství na pokoji, také o tom napíšu. Navštívili jsme tenkrát i Buchlovice. A úplně nejlíp jsme se měli loni (2012) ve Zlatách Horách. :-)

6 Babeta Babeta | E-mail | Web | 23. ledna 2013 v 14:52 | Reagovat

[5]: Jé, a kde jste byli ve Zlatých Horách ubytovaní? A jaké to tam bylo, dáš také na blog? Já tam tu oblast mám moc ráda.

7 MarijaKes MarijaKes | E-mail | Web | 23. ledna 2013 v 15:40 | Reagovat

[6]: Cestopis Zlaté hory mám rozpracovaný, byly jsem tam vloni,Zlaté Hory jsou krásně renovované. ubytované jsme byli v hoteli Minerál, také po rekonstrukci. paráda.  Fotky z dovolené 2012 už mám v galerii, jen mi tam chybí Balneopark a Lázně Jeseník
http://marijakesfoto.galerie.cz/5848643-dovolena-2012

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji vám všem, že jste nelenili, mrkli na můj blog
a dokonce posíláte komentáře.
Budu se snažit návštěvu oplatit.
Přeji hezký den.