Sedlnické sněženky

22. března 2012 v 11:44 | Marijakes |  Kraj Moravskoslezský

Je jaro a první kytičky se derou ze země. Sněženky ve volné přírodě jsem již neviděla dlouho. přestěhovaly se do zahrad. V obci Sedlnice prý rostou volně a na větších plochách. Dokonce o jejich výskytu najdete popisek na turistické mapě.


Do Sedlnic nemám zas tak daleko, ještě jsem tam však nebyla. Výborně jede se na jarní výlet. Autobusem z Valašského Meziříčí, přes Nový Jičín do Sedlnic. Autobus směr Příbor mě vyplivl v Borovci na rozcestí. Podle mapy jsou kousek odtud rybníky. Vodu mám ráda, proto k nim odbočím a pak se vrátím.
Větší rybník, kolem kterého vede naučná stezka byl částečně vypuštěn, přesto se ve zbytku hladiny odráží vzdálená Štramberská Trůba. Škoda, že jediný možný záběr je proti sluníčku a věž je ukryta ve stínu. Štramberk mám také ráda, určitě jej někdy zmíním.


Kousek se projdu po naučné stezce a pokračuji po asfaltce k Sedlnici. Podle mapy by všude měly růst sněženky, ale nikde nic. Míjím zahradnictví a laškuji s myšlenkou si nějaké sněženky koupit, abych si je mohla v Sedlnicích vyfotit. Míjím domky a zahrady v nichž sněženky jsou. Ale takto v zahradách jsou i u nás ve městě. Když už jsem tady, tak šlapu dál. Od místních se dovídám, že snad jsou v zámeckém parku. Zchátralá budova za novostavbou bude asi zámek. Ano, fotím jen pomníček, protože ta budova vedle se zámku nepodobá ani za mák. Mísní obyvatelka se dává trochu do řeči o tom, že zámek byl původně před 2. světovou válkou ještě rozsáhlejší s budovami postavenými do U. Během okupace vzalo za své jedno křídlo zámku a za další léta poválečná bylo zbouráno i druhé křílo. Malý park je však upraven a zděný kiosek a lavičky svědčí o místě, které slouží k odpočinku, dřevěné podium dává tušit, že i ke kulturnímu dění obce. Mne však konečně uvítaly sněženky. Jsou opravdu všude. To můj fotoaparát ani neumí zachytit. Tady se zdržím trochu déle. V korunách stromů švitořilí ptactvo, sluníčko hřeje, docela fajn den.
Sněženky se topí v hromadách starého listí. Kdyby bylo na podzim shrabáno, působilo by pole sněženek lépe. Nyní se s hrabáním musí počkat, až sněženky odkvetou. :)
Plánuji ještě cestu do Bartošovic, kde by mohl být zámek trochu zachovalejší. Zjišťuji, že nudné šlapání po asfaltu si mohu ušetřit, za malou chvilku jede autobus. Využiji pár minutek k fotografii návsi s kostelem, upravným tokem Sedlnice.
Jak jinak se může jmenovat restaurace? To dá přece rozum.

Autobus je tu. Jedu do Bartošovic. Vystupuji na návsi. Odskočím si na minutku do restaurace, nemusím ani do lokálu, to je paráda. :-)) Aha támhle je asi zámek. Krásná budova vedle kostela však patří Centru ekologické výchovy a zahranné stanici pro zvířátka. Odtud už zámek vidím. I malinký parčík s památným Josefininým platanem. Zámek však je využit účelově, snad jako hotel.

Centrum ekologické výchovy a záchranná stanice pro zvířata

Zámek

Josefínin platan

Z Bartošovic již odjíždím autobusem přes Kunín do Nového Jičína, kde přestoupím a hurá domů. Den se vydařil, sněženky objeveny.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 duchlana duchlana | E-mail | 29. března 2012 v 15:13 | Reagovat

Ahoj Majko tak jako vždy perfektní :-)

2 MARIE KONNY MARIE KONNY | 20. dubna 2012 v 19:03 | Reagovat

MARUŠKO, NÁDHERA. VÍŠ, ŽE JSEM NA SNĚŽENKY DOCELA ZAPOMNĚLA? JEZDÍVALI JSME TAM KDYŽ BYLY DĚTI JEŠTĚ MALÉ. DĚKUJI TI ZA KUS NOVÉ PAMĚTI. ♥♥♥ :-)  :-)

3 Jindra Jindra | 21. února 2015 v 15:20 | Reagovat

:-)

4 Jindra Jindra | 21. února 2015 v 15:24 | Reagovat

Sedlnice znám,na sněženky plánuji každý rok ,ale ještě jsem tam v té době kdy kvetou nebyla.Snad to letos vyjde.V Bartošovicích se mi ženil na zámku syn,je tam hezky.****************** :-)  :-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji vám všem, že jste nelenili, mrkli na můj blog
a dokonce posíláte komentáře.
Budu se snažit návštěvu oplatit.
Přeji hezký den.