Farmářské trhy

20. července 2012 v 17:12 | MarijaKes |  U nás ve Valmezu


I u nás se konají pravidelné farmářské trhy, kde mohou pěstitelé a chovatelé prodat své výpěstky nebo výrobky. Dneska mě zaujaly bylinky. Omamná vůně se linula z krásných plátěných pytlíků, ze kterých prodavač a jistě i pěstitel a výrobce nabíral dřevěnou naběračkou sušené směsi. A nejen to. U jeho stánku jste se i mnohé o užití a skladování dověděli.

Také se mi líbily hrozny svázaného česneku. Představila jsem si kuchyň někde ve valašské chaloupce, kde taková praktická dekorace nechyběla a jistě nechybí. Navázat do hroznů cibuli umím, ta má ohebnou část, ale ten česnek s pevnou paličkou mi je záhadou.

A na závěr se zastavím u bylinkových syrupů. To musí být lahoda. Dneska jsem pospíchala za jiným cílem, ale příště zkusím nějaký koupit a ochutnat. No považte, takový mátový syrup, meduňkový, mateřídouškový a další. To mi nesmí utéct.


Vzpomínám si na velký vandr. Už je to dávno, hodně dávno. Pár kamarádů trampů samotářů z různých koutů republiky jsme se vydali na vandr na Východní Slovensko. Poznali jsme se na nějakém potlachu a na akcích tzv. Příznivců prima prázdnin. Živili jsme se vším možným, co jsme nasbírali, nebo nám lidé dali. Nikdy tam nikoho takového neviděli. Svět mimo civilizaci a tlupa snad nějaké zapomenuté armády či co? Tenkrát jsem poprvé ochutnala opékanou píchavku. Poprvé a naposledy. Chi chi jsem tu, takže houba to byla jedlá, ba dokonce chutná, ale pak už jsem ji takhle nikdy neviděla. Byla obrovská, krásná bílá a bylo jich tam mnoho, ale do náruče se vešly maximálně dvě. Jejda už jsem u jídla, ale chtěla jsem vzpomenout spíš na čaj. Lahodný, omamný a silný čaj mátový z čerstvě natrhané byliny. Tenkrát jsem ji ještě neznala, ale kamarád Hamaka ano a seznámení s ní bylo úžasné. To se pak spalo krásně pod hlubokou hvězdnou oblohou. .....

A zase jsem se ocitla někde jinde. To se mi stává často. Někam odbočím a pak nevím, proč to vlastně vyprávím. Hezký den.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji vám všem, že jste nelenili, mrkli na můj blog
a dokonce posíláte komentáře.
Budu se snažit návštěvu oplatit.
Přeji hezký den.