Ve vysoké trávě

3. července 2012 v 11:20 | MarijaKes |  U nás ve Valmezu


Příběh srnky.
Moje frekvence psaní článků je v létě mizivá. Příčinou je zahrada, za kterou dojíždím autobusem a 2 km chodím pěšky do kopce za Jehličnou. Pod lesem se krčí pár chatek a pod nimi rozléhá louka. Hned za schátralým, opuštěným a rozpadlým hotelem u lesa vídávám srnky na pastvě.
letos jsem zahlédla srnku vykukovat z vysoké trávy uprostřed louky pod zahradami. Byla velmi obezřetná a při sebemenším pohybu se dala na útěk, ale ne daleko. "Ona tam má asi mladé koloušky", napadá mne.
Utvrzuje mne v tom i fakt, že louka by se měla dávno posekat a majitel dělá mrtvého brouka. Ale asi ne, asi moc dobře ví, že sekat nemůže.
Už chci odejít na autobus, když se na zahradách strhne křik. Paní středního věku se prodírá vysokou trávou a volá na psa. Jiný zahrádkář křičí: "Jestli si toho psa okamžitě nepřivoláte a neuvážete, tak ho zastřelím."


Zběsilé chroptění nevydává pes, ale chudinka srna, která běhá po okraji pole a zoufale se snaží odvést pozornost psa na sebe. Podařilo se mi srnku zachytit na kameru, když běžela kolem plotu. Mám potvrzeno, že louka se neseče, protože ve vysoké trávě se choulí koloušci. Prý jsou tři.

A louka už je zpola posečená a druhý den leží už všechna tráva podťatá na slunci. Srnka tedy mladé odvedla.
Musí to být krásné pozorovat, jak se ta drobotina staví na všechny čtyři....

Jdu právě ze zahrady na autobus, minu louku, pak rozpadlý hotel a pod ním po mé levici dozrává pole obilí. Už párktát jsem fotila zelené klásky, musím si je opět vyfotit, jsou už zlaté. A co je to támhle? je to větvička nebo jsou to uši srnky?
Opatrně, pomalu jdu níž po silnici. Ano je tam srna, už mě asi zmerčila, koukáme na sebe a já se bojím zvednout foťák k očín. Ale ona snad není sama? Někoho tam má? Srna se sehne a pokračuje v pastvě, ale kaloušek vykoukl mezi chrpami.
To je nádhera. Pak ale z domku na druhé straně silnice vyjíždí auto a srnka běží pomalu pryč. Občas za ní vyskočí z obilí i koloušek.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji vám všem, že jste nelenili, mrkli na můj blog
a dokonce posíláte komentáře.
Budu se snažit návštěvu oplatit.
Přeji hezký den.