Projekt 365 - 182. den

1. července 2013 v 22:14 | MarijaKes |  Červenec 2013
182. den - pondělí 1. července

Liliovník tulipánokvětý

Jarmilka mě inspirovala k návštěvě našeho valašskomeziříčského parku. Již dříve z jara jsem si všimla cedulky s názvem stromu liliovník tulipánokvětý. Ještě neměl ani listy a ten název mě zaujal. Nedovedla jsem si ho představit. Když jsem u Jarmilky uviděla ty krásné květy, neodolala jsem. Příští rok musím přijít trochu dříve, protože letošní už odkvétaly. Alespoň si myslím, že ty "svíčky" jsou už květy odkvetlé, že to nejsou nová poupata, ale semeníky.
No ale problém byl také někde jinde. Jarmilka ve svém článku píše, že si musela květ přidržet rukou, aby bylo vidět i dovnitř. Náš liliovník je stromisko pořádné, žluté kvítky se ve slunci propuštěném korunou docela ztrácely a mému objektivu se stejně zdály moc daleko. A nejen jemu. Já si prostě květ nepřidržím. Třeba budu mít příští rok větší štěstí. Tedy ne, že bude ze stromku keř, ale musí to být nádhera, když je strom v plném květu.

Procházka to ale marná nebyla. Byl hezký den a fotek jsem nakonec měla víc. Ale to zas v jiné kapitole. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jarmila* Jarmila* | Web | 1. července 2013 v 22:40 | Reagovat

Maruško, pěkně jsi liliovník vyfotila.:-) Asi je u vás tepleji a vykvetl dřív. Ale nezapomněla jsi vyfotit celý strom. Budu to muset napravit. On má větve až skoro k zemi, tak se větvička dá přidržet. ;-)

2 deeres deeres | 2. července 2013 v 8:30 | Reagovat

Dokud nekvete, lidé si ho často pletou s platanem. Jeden velký exemplář je v Pražské ZOO, vedle bývalého slonince, nebo býval. Ale určitě je  v Průhonickém parku a teď zrovna kvete. Tahle fotka není moje, ale z parku ano:
http://zusnejdek.tym.cz/pruh/P1000324.JPG
Krásná a vzácná je také Davidie listenová se svými kapesníčky, tu mají také v Průhonicích, vlevo od vrátnice.
http://www.magazinzahrada.cz/galerie/davidie-rarita-mezi-okrasnymi-stromy/8.html#content

3 MarijaKes MarijaKes | E-mail | Web | 3. července 2013 v 8:31 | Reagovat

[1]: Na tom stromě byla i jedna větev níž, sice bych na ni asi moc nedosáhla, ale kdyby tam byly květy, tak by focení bylo lepší, něčím bych si větev přitáhla. Ale těším se, až pokvete příští rok. bude to sledovačka.

[2]: Davídie je také krásná. V královské zahradě v Praze hned na kraji, když se člověk dá kolem kruhového záhonu vlevo a dojde k sochám, tak je tam strom, který nás udivil svými velkými bílými květy, zrovna ale opadávaly. A tak bylo pod stromem hustě bílo. Bylo to nádherné, všichni si strom fotili, ale nevím, co je to za strom. Byli jsme tam v dubnu. Nádhera.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji vám všem, že jste nelenili, mrkli na můj blog
a dokonce posíláte komentáře.
Budu se snažit návštěvu oplatit.
Přeji hezký den.