Pozlovice - kostel sv. Martina

4. srpna 2014 v 13:11 | MarijaKes |  Kraj Zlínský


Kolem tohoto kostela jsme chodívali na autobus od přehrady, kde jsme trávili dovolenou. Jednou ráno jsem vzala za kliku hřbitovní brány a zjistila, že si tudy můžeme krátit cestu. Díky tomu jsem měla příležitost nafotit místo nasvícené jak ranním, tak odpoledním sluncem.První zmínky o vsi Pozlovice se objevily již v roce 1449 v Zemských pravoslavných deskách.Kostel jelikož jistě nebyl stavěn v dobách válečných, pravděpodobně existoval ještě před dobou husitskou. Postaven byl jako katolický.

Teprve v průběhu husitských válek a době následující po smrti katolického majitele panství Jaroslava ze Šternberka lze předpokládat, že kostel i fara se dostaly do držení kališnických kněží. V průběhu 16. stol. byla v Pozlovicích duchovní správa novoutrakvistická s tendencí k luteranismu.

Roku 1633 byla opět obnovena katolická duchovní správa - farářem v Pozlovicích byl ustavoven P. Daniel Stranovius. Od r. 1641 jsou dochovány nejstarší matriky pozlovské farnosti - tehdy je česky začal psát farář P. Jan Maxmilián Orpherius. Roku 1642 nákladem majitele panství Pavla Serenyiho byl na místě starého dřevěného kostela vybudován z kamene kostel nový.

V listopadu 1704 byly Pozlovice i s farní budovou vypáleny za nájezdu Kuruců z Maďarska.
zehdejší farář P. Jan Mlček utekl s farníky do hor a tam sloužil mše. ovšem onemocněl a ve věku 46 let umřel. Jeho nástupci obnovili farní budovu, tu ovšem museli od Kuruců vykoupi.

Text jsem čerpala ze stránek, kde se dovíte mnohem více zajímavého. http://www.pozlovice.cz/obec.php?section=kostel
Nyní už se věnujme fotkám.

Vysoupáme po schodech, u kterých stojí kříž


Nyní obejdeme kostel


V kostele probíhají i komentované prohjlídky, při kterých se dostaneme nejen do interiéru kaple, ale také do podzemí.
Nám však postačí nakouknout dveřmi a mříží
Všimli jste si na horních fotografií obřího mobilu? Tuto výzvu v tak obrovité velikosti jsem viděla poprvé.

Intarzie nad vstupními dveřmi


Jak vypadjí okenní intarzie si můžeme prohlédnout alespoň z venku.
A zároveń malinko nakouknout mříží do podzemí.


Zajímavé jsou i náhrobky na zdi vedle vchodu do kostela a erb nad vchodem připomínající Amanda Serenyiho, který finančně stavbu podpořilHřbitovní kříž jsem nafotila v různém světle


U kostela je hřbitov, který také musím projít. Vždy mne zaujmou mnohé náhrobky ať staré, či moderní


A nyní již máme kostelík za obzorem nebo nás opět vítá ?


Příště se podíváme do kostelů a památek Uherského Brodu.

Všem děkuji za návštěvu a přeji hezký den.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | E-mail | Web | 4. srpna 2014 v 13:53

Přihlásila jsi tuhle nádheru do soutěže, Maruško, nebo máš v záloze ještě něco jiného? Nikde tady nevidím odkaz. ???

Kostel jsi vyfotila ze všech stran a snímky jsou opravdu velice hezké. Moc se mi líbí otevřené dveře a intarzie nad nimi, to jsem ještě nikde neviděla. Krásný je i vnitřek kostela, a ty lustry ... úžasné! :-)
Výzva k vypnutí mobilu je opravdu ojedinělá, všude bývá jen malý přeškrtnutý mobil, takového obra jsem ještě neviděla. Stejně pochybuju, že to zabere, soudný člověk vypne mobil sám od sebe, a těm ostatním to prostě nedojde nebo na to kašlou. :-?
Fotky ze hřbitova jsou taky krásné, moc pěkně jsi umístila sluníčko za kříž, vypadá jako svatozář. :-)
Nebudu to protahovat. Podtrženo a sečteno = skvostná reportáž! :-)
Přeji příjemné odpoledne. :-)

2 MarijaKes MarijaKes | 4. srpna 2014 v 17:52

Ahoj Hanko, tento kostel ještě není přiřazen do soutěže. Do srpnového kola jsem poslala kapli sv. Marie v Pozlovicích. Do dalších kol mám díky  pobytu v Luhačovicích a následně na Telečsku dost a dost. Jen v Uuherském Brodu mám 3 docela zajímavé kostely.

Představ si, že já jsem si toho mopbilu všimla až na fotlách v počítači. :-D Při focení jsem se soustředila spíš na ostření oltáře a některých prvků. kam mě mžíž pustila. Já ráda fotím varhany a tak se vždy těším z toho, když mohu do kostela vstoupit. Škoda, že některé jsou otevřené jen při mši nebo krátce před a po mši. V Jaroměřicích jsem vnikla do chrámu těsně po smuteční mši. Pochopila jsem, že při jakékoli mši je kostel veřejnosti za peníze nepřístupný tedy spíš komentovaná prohlídka kostela. tak já to měla bez komentáře a ty ženy s panem kostelníkem měly pochopení, nezamkli mě tam, ale já nechtěla moc zdržovat a tak jsou fotky trochu mázlé. Ale jsem ráda, že je mám. Úžsný kostel v Nové Říši včetně komentované prohlídky kláštera mi také udělal radost. Takže materiálu k VendyW mám dost a dost. :-) jen nyní postupně ještě chci uzavřít ten luhačovický pobyt, abych už konečně mohla na články v Vysočiny a Jižních Čech. :-)

3 Hanka Hanka | E-mail | Web | 4. srpna 2014 v 22:32

[2]: Přiznám se, že bych si mobilu taky nevšimla, Maruško. ;-)
Koukám, že máš spoustu materiálu, dovolenou jsi využila maximálně. Už se těším, co jsi na Vysočině vyfotila. :-)

4 Helena Helena | Web | 5. srpna 2014 v 15:57

Pěkný kostelík a krásné vzpomínky.U nás si taky pár lidí krátí cestu přes hřbitov Maruško. :D Mobil v kostele mě dostal a docela tomu věřím, že ho lidi sebou berou a nevypínají. :-)

5 Frypat Frypat | E-mail | Web | 5. srpna 2014 v 21:41

Pěkný kostel a ještě hezčí fotky! A to máš ještě k VendyW hezčí kousky? No, nemusím pokaždé být na výsluní :-D  :-D  :-D
Mobil v kostele vypínám automaticky,ale na některé lidi by fungovalo snad jen to,kdyby ta cedule byla místo oltáře ! Tohle upozornění je ale taky originální :-)

6 MarijaKes MarijaKes | Web | 10. srpna 2014 v 7:09

[5]: Nevím, jestli mám hezčí kostely do soutěže, ale časem tento také přihlásím. Mám jich dost, takže na nějakou dobu vystačí, než zase vyjedu někam na dovolenou. :-D

7 Babsy Babsy | E-mail | Web | 14. srpna 2014 v 21:39

Představ si, že já si toho mobilu taky všimla až na Tvé upozornění pod fotkou..! :D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama
Děkuji vám všem, že jste nelenili, mrkli na můj blog
a dokonce posíláte komentáře.
Budu se snažit návštěvu oplatit.
Přeji hezký den.