Zahrada červen 2014

14. srpna 2014 v 10:30 | MarijaKes |  Zahrada rok 2014
Tak už máme srpen a já jsem se právě přenesla do červnové zahrady. Chtěla jsem psát pravidelně, ale nějak mi to připadlo, že budou články každý rok stejné, ale......letošní rok je naprosto jiný a jak jsem loni i když s pozdním začátkem vypěstovala pár jedlých vodních melounků, letos se nedaří. Nedaří se ani okurky salátovky. Tyhle plodiny pěstuji vysetím přímo na záhon pod černou textilii a vždy úspěšně. Letos jsem sila okurky i melouny dokonce 2x. No považte, v červnu mám na záhoncích skoro prd. Tedy myslela jsem si, že bude všechno už mnohem vzrostlejší.

Na jednom záhoně se celkem dobře ujala předpěstovaná rajčata, vzrostla cibule, leze salát, vykukují fazolky, kedlubny i červená řepa. Uchytil se i celer. Ale na textilii je i v červnu pusto prázdno, jen snad teprve děložní lístky pouze dvou okurek a dole mrňavé patisony. Cukety jsem nakonec 3 sazenice koupila a zatím jsou křehounké, skoro je není na textilii vidět.


Co roste docela úspěšně je tráva, kterou snad sekám pořád. No a nějaké ty kytičky také. Potěšil mne hrášek, byl zdravý a pěkný. O záhadném špenátu jsem už psala. On to nakonec přece jen byl špenát, ale jiný druh a než jsem to vypádtrala šel do květu a nakonec uvadal, tak jsem ho před odjezdem na dovolenou vytrhala.Na dalším záhonku je hrášek vidět a také se daří česneku a mrkvi, pod česnekem se také klubou nějaké patisony.


A sklízíme jahody a červený i černý rybíz


V druhé polovině června jsem zaznamenala rychlý vegetační růst. Ony to rostlinky doženou.

Vždy po příjezdu na zahradu jsem si nachystala stínek nad křesílko, ale tak tak jsem si stačila vypít kafe. moc jsem si nehověla. kdysi jsme uvažovali o pergole, ale nevím, k čemu by nám byla, když tam nebydlíme trvale.


letos manžel natírá fasádu chaty.


Když se tak rozhlížím po zahradě, je fakt, že těch kytiček moc nemám. dvě skalky, jednu kytičkovou remízku, jiřiny a pivoňky,nějaké ty tulipány a pod, ale stále mám velké množství trávy. Třeba se to časem změní, ale kdo viděl v jakém stavu jsem zahradu převzala musí uznat, že i ta tráva, když je posečená vypadá hezky.Ještě jsem zapomněla na lilie. Měla jsem jich více, ale letos mi je zlikvidovali slimáci. A jelikož jim takto ty potvory u´taly život, asi už nevylezou ani příští rok. Jen jedna jediná květina odolala a ta se stále nemohla a nemohla rozvinout. když jsem odjížděla na první dovolenou do Pozlovic byl květ ještě v poupatech. když jsem se vrátila, už skoro odkvétal.


Slimáci mi zlikvidovali i novou velkou jiřinu. Tak jsem se na ni těšila. Letos je těch potvor nějak moc. A prý se k nám dostali se zeleninou dováženou do supermarketů z ciziny.
Před mým odjezdem na dovču koncem června ještě pohled na kvetoucí rajčata. Těch jsem nasadila 8 a všechna se ujala a zvládla umístění na záhon na jedničku. Kvetou docela pěkně.


Během dovolené se synem se o zahradu staral manžel. Hlavně pozalívat, bude-li třeba. Jelikož článek píši už dlouho po první dovolené, musím nmanžela pochválit, protože nic neuhynulo a dokonce viditelně porostlo. :)

A na úplný závěr malé připomenutí zahrady v roce 2010


Hezký den :)


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kitty Kitty | E-mail | Web | 14. srpna 2014 v 12:22

Koukám, že jste od roku 2010 udělali zahradu krásnou a plnou květů. Letos ti plzáci ničí na co přijdou. Nám naštěstí vůbec nic, jen pod plody dýní jsou vidět. Ale v trávě jich je po dešti nebo večer a ráno naseto. Je půlka srpna, všechno roste jako z vody, když pořád prší. Ale trávník a obruby záhonů musely dát práce. Tak ať sklidíte co jste zaseli a zasadili :-)

2 Babsy Babsy | E-mail | Web | 14. srpna 2014 v 13:09

Takovýmito zákopy jsme si u nás doma už prošli taky. :D

3 Hanka Hanka | E-mail | Web | 14. srpna 2014 v 15:32

Máte moc pěknou zděnou chatku, Maruško, v té by se určitě dalo bydlet celoročně. Neuvažovala jsi o tom někdy? :-)
Na zahradě jste udělali pořádný kus práce za těch pár let. Řekla bych, že před čtyřmi roky jste v něco podobného ani nedoufali. ;-)
Máte krásně upravenou čistou zahradu, jak užitkovou, tak okrasnou. :-) Ať vám dělá jenom radost! :-)
Přeji příjemné odpoledne. :-)

4 MarijaKes MarijaKes | Web | 14. srpna 2014 v 15:46

[1]: Děkuji za návštěvu, Kitty. Já tam nejsem každý den a tak slimáky večer nevidím a oni si mohou rejdit celou noc jak libo. Ale už znám jejich úkryty a tak s nimu bojuju. :-)

5 MarijaKes MarijaKes | Web | 14. srpna 2014 v 15:47

[2]: To jsou lahůdky, že? A ještě když se neví, co se chce a kope se hned tam a hned zas jinam. Ale už je to za námi. možná budeme kopat opět kvůli elektrice. ach jo. ;-)

6 MarijaKes MarijaKes | Web | 14. srpna 2014 v 15:52

[3]: Hani, chatka sice vypadá docela dobře, ale k celoročnímu užívání není. Když tam někdy přespíme mimo letní sezónu, tak se klepeme zimou. Vlastně je tam chládek i v létě. Ale v létě je to příjemné. Není to napojeno na kanalizaci a i vodu čerpáme povrchovou. Náš soused tam sice přes zimu jeden rok bydlel, pořídil si kamínka, obložil se kartonem, a myslím, že chrápal celou zimu jak medvěd a vylezl jen pro chlast. :-D a když navalí hodně sněhu, tak se tam velmi těžko člověk probojovává. Ale kdyby nebylo zbytí, asi by se dalo ledacos přestavět. Jen jestli by to v chráněné krajinné oblasti povolili. :-)

7 MarijaKes MarijaKes | Web | 14. srpna 2014 v 15:54

[3]: Jo ještě, záchod tam sice je, napojený na jímku, ale tu vypouštím na podzim na poryté záhony. Při celoročním bydlení by jímka nestačila. ;-)

8 Hanka Hanka | E-mail | Web | 14. srpna 2014 v 16:25

[6]:[7]:
Hmmm, tak to by asi byl problém, Maruško. Abych ti objasnila, proč se ptám.
Moje sestra to tak udělala. Domek nechala synovi a přestěhovala se s manželem do zahradní zděné chaty. Mají tam pitnou vodu z vrtu a rozvod do kuchyně a koupelny a dokonce i kanalizaci. Elektřina tam je taky, i připojení na internet. Navíc je to oáza klidu a do obchodu asi tak 2 km. V zimě je to horší, ale zeťák prohrnuje cestu bagrem, pokud napadne víc sněhu. ;-)
Prostě paráda, brala bych to všemi deseti, já jsem ve městě dost nešťastná! :-?

9 MarijaKes MarijaKes | 14. srpna 2014 v 16:44

[8]: Také znám jedny lidi, kteří takto řešili bydlení, ale oni měli chatu mnohem větší. Ta naše měla být původně jen zahradní domek 4x4 m, ale téměř všichni z kolonie trochu překročili rozměry a stavby stály 5 let a čekalo se , zda se to zboří nebo po pokutě bude stavět dál. Koupelna tam není, v místnůstce s WC je jen umyvadlo a v malé místnosti z verandy jen pod schodištěm polička a proti tomu malinká linka bez dřezu. Případné nádobí myju v lavorku a pitnou vodu si dovážíme z domu. Vegetit tam pár dní bych zvládla, jsou tam nádherné večery, ale přeci jen se vracím ráda domů, do pohodlí. My bydlíme na okraji města blízko přírodě, tak mi to skoro jako ve městě nepřijde. A s elektrikou si asi také užijeme. Máme sice orientační měřák, ale spotřeba se měří celé bývalé kolonii a rozpočítávají se ztráty a je to tam celé už zastaralé a ten pán, co se o placení elektriky stará už to chce předat a nikdo ksi to nechce vzít na triko, protože to by byly nové smlouvy a celé se to tam za ty roky změnilo, co se týče majitelů zahrad a revize by asi mnohé zahrady odstřihla. proto uvažujeme o vlastním měřáku, to by byla jakási investice a asi další kopání. Navíc některé zahrádky už zkoupily podezřelé firmy z Prahy a vůbec se o ně nestarají, jsou zarostlé a tak nevím, jak to tam dopadne. je tam pár   starších majitelů, kteří si zahrádek váží a obdělávají si je, ale až nebudou moci, třeba to od nich také zkoupí nějací developeři. :-(

10 Hanka Hanka | E-mail | Web | 14. srpna 2014 v 16:55

[9]: Původní chata mé sestry a švagra byla taky 4x4 metry, ale později si přistavěli verandu a úzkou kuchyňku. V koupelně mají sprchový kout, pračku a WC, ale místa jen tak na protažení.

U vás je to problematičtější, jak vidím.
O skupování mi ani nemluv. Dějí se věci, že se člověk nestačí divit! O_O

11 Babsy Babsy | E-mail | Web | 14. srpna 2014 v 17:17

[5]: No já si to pamatuju, jak jsi to tady líčila, tu "zákopovou válku". U nás se aspoň vědělo, co se chce... I když se kopalo na různých místech několikrát. Nejprve se kopalo kolem baráku, aby se odizoloval. Pak se rušila žumpa - to bylo rozbíjení betonové nádrže sbíječkou a zahazování díry. Pak se kopalo od studny ke sklepu kvůli natažení hadice k vodárničce (v prosinci...!). Naposled se nemnožko kopalo letos v červenci, protože manžel vymyslel nový trativod od okapu do zahrady. Už to zarůstá. :-) A manžela obdivuju, protože to všecko a vždycky kopal sám.

12 MarijaKes MarijaKes | Web | 14. srpna 2014 v 17:50

[11]: Tak to tvého manžela také obdivuju, protože to je hrozná morda na záda, na ruce, na nohy , prostě na celého člověka. Ten trativod od okapu do zahrady je dobrý nápad. :-) :-)

13 MarijaKes MarijaKes | Web | 14. srpna 2014 v 17:52

[10]: Asi je to problematičtější. Mně by například zajímalo, kam soused vypouští pračku nebo vodu z praní. Nemá tam také kanalizaci a ani žumpu. Asi to nechává téct pod zahradu a pak není divu, že se na louce boří mechanizace a neseká až k zahradám. ;-)

14 Babsy Babsy | E-mail | Web | 14. srpna 2014 v 18:07

[12]: Je to výborný nápad. :-) Několik let jsme měli totiž jen položenou rýnu do zahrady, a abychom to už nemuseli překračovat, muž se rozhodl, že sežene nějaké trubky a zakope to do země. Na konci vyhloubil "svatojánskou studánku", jak jsem jí začala říkat, vydrenážoval, usadil provrtanou nádobu, okolo zasypal, nahoře obbetonoval a usadil mřížku. Když voda studánku naplní, stoupne nad mřížku a dál se rozlévá do zahrady. I když je chvíli v trávníku louže, za několik hodin se to vsákne, i po velikých ulichách, a není ani známky, že by tam kdy voda stála. Aspoň z jedné poloviny střechy se nám tak voda vrací do země a doplňuje zpět spodní vody. A dokonce jsme nedávno zjistili, že toto udělat je teď nově už povinnost u každé započaté novostavby. Voda se už nesmí vracet do kanálu.

15 Brunett Brunett | Web | 14. srpna 2014 v 18:29

Krásné fotky, hlavně ty kytičky :)

16 Hanka Hanka | E-mail | Web | 14. srpna 2014 v 20:40

[13]: Někteří chytráci jednají na úkor čehokoliv a kohokoliv, Maruško. Takové lidi nezajímá nic, kromě vlastního pohodlí! :-?

17 Helena Helena | 14. srpna 2014 v 20:55

Dovolená v létě je vždy na pováženou, pokud má člověk zahradu, ale u vás se dokonale postaral tvůj manžel Maruško. :-)Udělali jste skutečně velký kus práce. :-)Krásné kytičky, pěkná úroda. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama
Děkuji vám všem, že jste nelenili, mrkli na můj blog
a dokonce posíláte komentáře.
Budu se snažit návštěvu oplatit.
Přeji hezký den.