Otevřené brány v Holešově

16. srpna 2016 v 11:07 | MarijaKes |  Sbírky
Do Holešova nás v červenci zlákala výstava veteránů a historických kočárků na zámku, ale já jsem využila i příležitosti Otevřených bran. Jedná se o projekt Zlínského kraje, díky kterému je možné si zdarma s průvodcem prohlédnout církevní památky. A to pro mne znamená možnost shlédnout kostelní varhany a zvýšit tak jejich počet ve své sbírce. Navštívila jsem dva kostely a měla možnost porovnat i úroveň a vstřícnost provázejících.

Filiální kostel sv. Anny.


Průvodkyně v tomto kostele mi na dotaz o focení sice řekla s omluvným úsměvem, že to nemají moc rádi a já jsem se osmělila, zda bych si mohla vyfotografovat alespoň varhany. Svolila. A nejen to. Její výklad o kostele byl opravdu zajímavý.Pro zájemce jsem našla obšírné informace o kostele ZDE. Na závěr prohlídky mne zavedla i nahoru k nástroji, kde následovalo jeho předvedení včetně hudební ukázky. Před výstupem nahoru se u vchodu do kostela objevili další lidé a ona je srdečně zvala dál s tím, že nyní sice zamkne kostel, ale mohou se zatím podívat se mnou na varhany. Starší žena se zalekla schodů, i když jich moc nebylo. Stoupaly jsme tedy jen my dvě. Průvodkyně odmontovala i bočnici varhan, abych při hře mohla sledovat, co se ve skříni děje. Všimla jsem si, že jednotlivé desky skříně jsou popsány jmény a čísly.

Dověděla jsem se, že ve válečném období byly varhany rozebrány a jednotlivé desky si vzali do úschovy lidé, aby tak nástroj zachránili. A co jsem se o nástroji ještě dověděla? Vzácné varhany z roku 1754 (literatura další osudy neuvádí), které zhotovil pro kostel sv. Anny a instaloval je zde stavitel varhan Ignác Golgat (Folgar) z Valašského Meziříčí, byly dlouhou dobu poháněny jen šlapacím měchem.

Za varhanami visí postní obraz (namaloval František Ondrúšek r. 1865). Dříve býval v době postní umístěn za svatostánkem ve farním kostele.

Další varhany jsem vyfotila v kostele Nanebevzetí Panny Marie

Pro zájemce o hlubší informace o kostelu mohu doporučit stránky ZDE

Kostel jsem navštívila hned po odpolední siestě, ale byl zavřený. Musela jsem ještě chvíli počkat. Když jsem vstoupila průvodkyně provázela dvoučlennou skupinku. Já jsem si zatím fotila část interiéru, když na mne průvodkyně docela zhurta vyjela, že fotografování je zde zakázané. Poprosila jsem ji, zda si mohu vyfotit alespoň varhany, že se o ně zajímám. Dovolila mi to s důrazným připomenutím, že jen varhany. Pak mne dost přísně vyzvala, abych si pospíšila, že kostel zavírá, že na ni čekají. Možná se šli také podívat nahoru k varhanům, ale to mi nenabídla, i když věděla, že se o ně zajímám. Proto jsem byla z tohoto kostela docela rozladěná. Vlastně přístupem průvodkyně. Připadala jsem si tam jako zloděj, nevítaný vetřelec. Asi by stačilo jen normálním, ne tak přísným hlasem....
O nástroji jsem se pak dověděla jen něco málo na internetu:
V západní části lodi na hudební kruchtěse nachází varhanní skříň, která je ozdobena devíti andělíčky s hudebními nástroji barokní kapely (trubka, loutna, tympány, housle, flétna). Prostřední andílek diriguje dva zpívající pod ním. Varhanní prospekt je završen skulpturou krále Davida hrajícího na harfu (citeru). Za varhanami je velmi působivá iluzivní malba.


Z holešovských kostelů, otevřených během prázdnin, to je tedy vše. Přeji všem krásný den.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 děda tik tak děda tik tak | Web | 16. srpna 2016 v 15:47 | Reagovat

Opět dvoje varhany do sbírky. Z toho vyprávění je poznat různý přístup k návštěvníkům a jejich zájmu. :-)

2 Jarka Jarka | Web | 16. srpna 2016 v 19:27 | Reagovat

Ty první varhany nejsou ani zdaleka tak honosné, jako ty druhé a zeď za nimi je popraskaná, ale co je to platné ten kostel je mi sympatičtější, než ten druhý, na první pohled krásnější. Chtělo by se mi říct, ať si varhany i tu krásnou výzdobu strčí za klobouk... ;-)  :-D

3 MarijaKes MarijaKes | E-mail | Web | 17. srpna 2016 v 19:22 | Reagovat

[2]: V prvním kostele jsou sice varhany velmi skromné, ale dovědět se jejich historii a osud, popovídat si o nich bylo rozhodně příjemnější, než okázalost druhého kostela. ;-) Asi do toho druhého "ovečky" více vrážejí peněz. ;-)

4 Frypat Frypat | E-mail | Web | 8. února 2017 v 21:27 | Reagovat

Ty zákazy focení v kostelech absolutně nechápu :-? Když by si to chtěl prohlédnout zloděj,tak to s dnešní technikou stejně udělá a nikdo si toho ani nevšimne. A když by interiéry fotili lidi jako my,tak každému kostelu uděláme reklamu zadarmo. Jak říkám, tyto zákazy nechápu :-!

5 MarijaKes MarijaKes | 9. února 2017 v 16:11 | Reagovat

Přesně tak. Mluvíš mi u duše. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji vám všem, že jste nelenili, mrkli na můj blog
a dokonce posíláte komentáře.
Budu se snažit návštěvu oplatit.
Přeji hezký den.