Bystřice pod Hostýnem slaví

12. června 2018 v 15:56 | MarijaKes |  Kraj Zlínský
Od pátku 8. do neděle 10. června letošního roku proběhly v Bystřici pod Hostýnem bouřlivé oslavy 650 let města. Syn to někde vyčmuchal a tak jsme se museli jet podívat. Vlastně mne nemusel ani dlouho přemlouvat, neboť v hlavní slavnostní den měl do města zavítat i císař František Josef 1. Přijede parním vlakem a to je další lákavá podívaná.


My jsme do Bystřice dorazili také vlakem, ale pohodlně žralokem a o více než hodinu dříve. Nádraží zatím zelo prázdnotou, ale rychle se prostranství před nádražím i samotné nádraží plnilo nejen diváky, ale i různými spolky historickými i současnými kulturními či sportovními. Ty se pak seřadily do průvodu a doprovázely císaře až na náměstí.


Před nádražím vznikla docela tlačenice a jelikož jsme tam byli včas a dodržovali pokyny pořadatalů měli jsme skvělé místo hned u koní a když jsme nemohli vidět vítání císaře a jeho výstu z vlaku, budeme alespoň moci provolávat slávu při jeho nastupování do kočáru. Ale to jsme si jen mysleli. Drzost některých lidí je neomezená. Před nás se najednou vetřely dvě dámy a když jsem se pokusila protestovat, tak mne ta jedna "utěšila" vysvětlením, ať si z toho nic nedělám, že internet pak bude plný fotek a hezčích a tak se budu moci podívat, jak to vše probíhalo. No nenaštvalo by vás to? Tak jsme nakonec obešli koně z druhé strany a pořídili vlastní snímek již usazeného císaře. Dále jsem dění hlavně natáčela na video.


Než se dal průvod směrem k náměstí, my už jsme opět hledali vhodnou pozici k natáčení. No ale když chcete mít na správné straně slunce, když chcete mít dobrou viditelnost, je to těžké. Když si myslíte, že jste na místě, kam už nikdo nemůže vběhnout, tak se sakra mýlíte. No ale něco jsem nakonec natočila a video najdete na konci článku.


Na náměstí předvedly pár čísel mažoretky a pak již moderátor přivítal na pódium starostu města, samotného císaře a další představitele města včetně hejtmana kraje a nakonec i starostu družebního německého města, který přivezl s sebou dub, jenž pak bude v Bystřici zasazen, jakmile pro něj najdou vhodné místo. Pokřtěna byla i kniha vydaná k tomuto výročí.


A to už bylo po 11 hodině a my jsme se šli naobědvat do restaurace Best. Pěkně v klidu, s rychlou obsluhou. Z venku mě restaurace docela odrazovala, ale vystoupali jsme po dřevěném schodišti na velikánskou krytou terasu, kde byl obsazem jeden stůl a u zábradlí jsme měli krásný výhled do ulice s cukrárnou. Tam si později určitě zajdeme.
Po obědě jsme ještě stihli na pódiu legendární Beatles (revival samozřejmě)


V zámku rozbili své stany Napoleonovi vojáci a bylo zde spoustu atrakcí i pro děti. než jsme však do zámku došli, zjistila jsem, že se v kostele sv. Jiljí bude konat svatba, už se čeká jen na nevěstu. Někteří jistě už tuší, že jsem chtěla využít konce obřadu a vniknout do chrámu a omrknout svým foťákem varhany. Usadili jsme se na lavičku a čekali na konec obřadu. Při té příležitosti jsem zjistila, že mám asi na třech videích zdokumentovány nohy snad všech Bystřičanů. Ani příjezd celého parního vlaku nemám, jen koleje a přes ně šmatlající nohy. To mě tak rozladilo, že jsem chtěla mít alespoň ty varhany. Svatebčané vycházejí, nevěsta se ženichem také, super, dočkala jsem se. Ještě focení a už se všichni sunou k autům. Beru za kliku kostela, otevřu těžké dveře a přede mnou zamčená mříž. Smůla.


Zámecký park je normálně veřejnosti nepřístupný, protože budovy v parku jsou využívány armádou jako sklady léčiv. Je přístupný při podobných akcích. Zde jsme se prošli, ale zažili i docela traumatizující zážitek. V jednom vojenském ležení právě amputovali nohu jednomu zraněnému. Gangréna už byla hodně na postupu a nebylo zbytí, jak jinak vojáka zachránit. Většinu operace jsem natočila, proto kdo budete sledovat video, doporučuji chvílemi zavírat oči.


Pomník generála Laudona v parku


Tento drastický zážitek chtěl něčím zamaskovat a tomu pomohla ledová káva v oné cukrárně kousek od náměstí. To byl spíše zmrzlinový pohár zalitý kávou a šlehačkou. Prostě úžasná lahoda. Při popíjení mi došlo, že parní vlak se bude vracet a to je příležitost natočit ho sice bez císaře, ale zalepit tak moje rozladění z nafilmovaných kolejí. Mrknu na mobilní data, vyhledám jízdní řád a jo... za 30 minut bude vlak vjíždět do nádraží. Je to sice kus cesty, nohy už také volají po odpočinku, ale jsem asi pošuk, musela jsem absolvovat cestu na nádraží i v tom spalujícím slunci. Syn zatím sledoval koncert skupiny, která chtěla být slyšena až ve Valmezu a tak jsem byla nakonec docela ráda tomu klidu v prázdné ulici k nádraží. Vlak jsem stihla, vydala jsem se i druhou stranou po kolejích směrem na Valmez a natočila i jeho odjezd. Na náměstí jsem se vracela jinými uličkami a potkala i historický autobus a jiné zajímavosti.


Když jsem Michala našla u pódia, zašli jsme si do stanu na pivko. I tam jsem ulovila snímek pro Bohy. Je v horní koláži, ale jen velmi decentně.

V programu následuje bystřický rodák Železný Zekon. To je vlastně poslední představení, které jsme shlédli, už jsme docela unavení šli pomalu na vlak domů. Jinak pro místní byl program do pozdního večera včetně ohňostroje. Kdo se podívá na video uvidí, jak Zekon polyká žiletky a provádí další kousky.


Když jsem zmínila generála laudona, jistě se vám vybavila písnička Generál laudon jede přes vesnici, generál Laudon jede přes ves......"

Rod Loudonů je spjat s historií Bystřice a i na místním hřbitově najdete hrobku a náhrobky rodiny. O tomto místě jsem již psala v článku z výletu na Hostýn a spoustu fotogalerií i z Hostýna najdou zájemci i v galerii ZDE

Video

čekání na císaře
slavnostní průvod
mažoretky
zahájení se starostou a císařem (část)
vystoupení Beatles
amputace nohy
Železný Zekon
střípky z oslav
parní vlak


Přeji hezký den 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Veki Veki | Web | 12. června 2018 v 16:27 | Reagovat

Krásné kostýmy! Trošku mi chybí nějaká dáma (císařovna nepřijela??) A super program, někdy mám problém s tím, že tyhle slavnosti bývají takové na jedno brdo, ale tohle vypadá fakt super!
Jinak doufám, že mamky uvidí tyhle fotky a trošku se zastydí. Mě tohle chování fakt štve a štve mě, když se setkám s tím, že mě někdo do této skupiny někdo apriori zařadí. Každý má respektovat a být respektován, jak se to ty děti mají naučit, když to nechápu rodiče? Achjo. :-(

2 MarijaKes MarijaKes | Web | 12. června 2018 v 16:34 | Reagovat

[1]: S císařem přijela nějaká starší paní a nějaké dámy, vlastně rodinky s dětmy byly v průvodu. Ale je pravda, že jsem čekala více kostýmů.
Hodně jsem fotila a natáčela s rukama nad hlavou a dívala se do výklopného displeje, abych věděla, zda mám něco v obraze. :-D

3 Fredy Kruger Fredy Kruger | 12. června 2018 v 21:34 | Reagovat

" Já v Býstrici byl sem pod Hostýnem,
kdež abych byl z toho nerozčilen !!

... ja prohlížel káždou tam  cholku
a žadná  tam  neměla burku !!
nápravit treba  to !  a to hned !!"

Rozčilen  Ali-Baba-Muhamett !!

4 VendyW VendyW | E-mail | Web | 13. června 2018 v 8:57 | Reagovat

Vždycky si říkám, že ty revivaly Beatles asi mají hodně velký problém sehnat levorukého kytaristu. Ono jich zas tak moc není.... byla to moc zajímavá akce, tady nejblíž vždy bývá akorát v Litomyšli zahájení Lázeňské sezóny. Třebová je v tomhle totální propadák, ti se snad ani nesnaží něco takového v historii města ani vyhrabat. I když určitě by se taky nějaká taková věc našla.

5 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 13. června 2018 v 10:08 | Reagovat

Maruško, nádhera, video na 1***. Mě taky dovede nazvednout neohleduplnost lidí při takových akcích. Nás čeká nyní v sobotu Havířov v květech, no nevím zda se vypravíme. :-)  ;-)

6 děda tik tak děda tik tak | Web | 13. června 2018 v 14:33 | Reagovat

Celou akci jsi pojala jako velké (OBH) oslava Bystřice pod Hostýnem. Takové akce bych se taky jednou rád zúčastnil. Musela to být jedinečná podívaná a navíc pořízení takového počtu fotografii. Najít na natáčení videa nerušené místo je někdy problém a lidi bez ohledu přecházejí před  kamerou, nebo fotoaparátem. Video je natočeno perfektně a dá se na něj dívat místo večerních programů v telce, které stejně za moc nestojí. Podobná akce probíhala v nedávné době také na Kuksu, ale to jsem byl na stezce v korunách stromů. :-)

7 Ježurka Ježurka | Web | 13. června 2018 v 16:54 | Reagovat

I počasí vám přálo, musela to být paráda, když tak na to koukám, i co se pestrosti týče jak programem, tak oblečením, zkrátka nemělo to chybu. Díky za info.

8 beallara beallara | 13. června 2018 v 20:51 | Reagovat

Moc hezky pojatá historická událost,kostýmy úžasné, atmosféra parádní, na obloze slunko a na stole samé lahůdky a ta dáma, co jí čumí půl prdele ven, tak to je skutečně pro bohy.
Maruško, máš oči všude a chtěla bych tě moc pochválit za vkusné koláže, ono to totiž není vůbec sranda to pojednat, poskládat a ještě v takové barevnosti, no, šikulka. :-)

9 MarijaKes MarijaKes | Web | 14. června 2018 v 8:47 | Reagovat

[4]: Slovenské skupině BACKWARDS se levorukého kytaristu podařilo najít. I můj syn je levák a jeden kamarád mi poradil, aby si přehodil struny, Ale on se nakonec naučil hrát i na stejné postavení strun, jako na běžné kytaře. ale nevystupuje nikde veřejně. Měli kapelu jako kluci, ale to hraní  v garáži je už dávno jen vzpomínková záležitost. myslím, že každé město má svou historii a může na ni navazovat. Ono je to určitě v chuti lidí něco uspořádat. Určitě je to organizačně náročné, ale nadšencům jde snad všechno samo. V našem městě jsou oslavy snad každý rok, ale nejvelkolepější byly asi oslavy 710 let a to asi proto, že to bylo poprvé.

10 MarijaKes MarijaKes | Web | 14. června 2018 v 8:52 | Reagovat

[5]: Havířov v květech musí být také krásná akce. Hlavně když svítí sluníčko.

[6]: Mně ani nevadí lidé, kteří přecházejí před kamerou. Přejdou a jsou pryč, ale když se postaví před tebe a prostě tam setrvají. A také je zajímavé, že jsou tihle lidé většinou naprosto hluší. Může na ně řvát celý dav, ale oni se nehnou z místa A jakmile to udělá jeden, tak si další řekne, tak já taky a máš před sebou neprostupnou hradbu lidí. To jsem pak ráda, že můj foťák má výklopný a otočný displej. Zvednu ruce a trefuju se do prostoru. :D Ale ruce pěkně bolí.

11 MarijaKes MarijaKes | Web | 14. června 2018 v 8:54 | Reagovat

[7]: A bylo toho až až. Syn chtěl jet domů vlakem až po 18 hodině, ale také už byl unavený a tak jsme jeli už v 17:30.

12 MarijaKes MarijaKes | Web | 14. června 2018 v 9:09 | Reagovat

[8]: Děkuji za pochvalu. S kolážemi mám někdy problém, protože už jsem při výměně fotek zapomněla některou vyměnit a byla tam dvakrát. I u videa mám jednu stejnou fotku dvakrát. :-) Když jsem fotila tu slečnu, co si nevidí na záda, tak mě Michal málem prozradil. Docela nahlas řval "nefoť, nefoť..." Ale já jsem dělala, že si přes výklopný displej prohlížím fotky a tak jsem se čuměla dolů. Oko foťáku ale čumělo jinam. :-D

13 Sugr Sugr | E-mail | Web | 14. června 2018 v 21:15 | Reagovat

Tedy to jsou oslavy vskutku nááádhernéé, jako i tvá reportáž z nich. To nejen oku lahodí! Díky moc, bylo to překrásné. ;-)

14 Poustevnice, čarodějka Poustevnice, čarodějka | E-mail | Web | 15. června 2018 v 12:45 | Reagovat

Slavnost musela být velkolepá, tolik lidí, krásných  kostýmů. Moc se mi líbí šatičky mažoretek. Vypadají jako kroje a ty já ráda. Transparent ZŠ TGM a mávající děti mi pro změnu připomněl 1. máj. Starý autobus, mašinka na páru a stařičké vagónky to je nostalgie. Dokonce dílničky pro děti. Krásně jsem si to díky tvým fotografiím a videu užila, jako bych byla na místě. A ty dvě dámy, co ti vlezly před kameru, nemám slov. Amputaci jsem radji přeskoočila. Nemám k dispozici ledovou káývu na zlepšení chutě. :-)

15 Liliana Liliana | E-mail | Web | 15. června 2018 v 16:45 | Reagovat

Určitě to byla super akce, rozhodně tak vypadá podle podařeného reportu :-) :-)

16 Intuice Intuice | E-mail | Web | 15. června 2018 v 18:05 | Reagovat

Krásná akce! Na podobnou se chystáme zítra u nás! Video moc chválím, je v něm všechno, dala sis hodně práci. Představuji si Tě, jak to všechno nahráváš - jako bych tam byla já! :-)

17 bluesovka bluesovka | 16. června 2018 v 11:28 | Reagovat

Až jsem hekla, když jsem viděla Bystřici. Vždyť to je moje srdeční záležitost, moje dětství, babička a děda, prostě všechno. Každý rok jsem tam bývala o prázdninách a i teď jsem tam dost často. Jsem ze severu Čech a na Bystřici nedám dopustit!! To mi fakt udělalo radost - díky ! A za týden jedu do Bystřice na dovču, Hostýn nesmím opominout. Vlak určitě řídil můj synovec, je to blázen do mašinek a je taky - jak jinak - z Bystřice. :-D

18 MarijaKes MarijaKes | Web | 16. června 2018 v 20:20 | Reagovat

[13]: Pořadatelé se vyznamenali. A to jsem zdaleka neukázala všechno. V pátek vyly všelijaké soutěže sportovní pro děti i rodiče....

19 MarijaKes MarijaKes | Web | 16. června 2018 v 20:21 | Reagovat

[15]: naštěstí i sluníčko svítilo a nebylo zase tak strašné horko. Oslavy trvaly 3 dny, my tam byli jen v sobotu. Bylo to velkolepé. :-)

20 MarijaKes MarijaKes | Web | 16. června 2018 v 20:22 | Reagovat

[16]:Děkuji za pochvalu videa. Trochu jsem si nevěděla rady s hudbou. Chtěla jsem nechat jen autentický zvuk, ale zase při fotkách by bylo ticho a tak jsem to tak trochu zmatlala. :-)

21 MarijaKes MarijaKes | Web | 16. června 2018 v 20:28 | Reagovat

[17]: Tak to jsem ráda a úplně chápu tvé pocity. Já zase pocházím z Domažlicka a v 10 letech jsme se přestěhovali (vrátili) na Moravu za celou rodinou (táta dostal po škole umístěnku do pohraničí). Kdykoli slyším Horšovský Týn nebo vidím nějakou reportáž odtamtud, tak jsem naměkko. Je to pro mne dost daleko, ale podařilo se tam dostat 2x na dovolenou. Jednou s manželem před dětmi a později ve svých padesáti se synem. Prošmejdili jsme kraj s nadšením. :-)

22 King Rucola King Rucola | Web | 17. června 2018 v 7:05 | Reagovat

[9]: ja som nechcený, čerstvo umelo "udelaný" levák. Problém je, že som trochu vedel hrať len na klavír, gitaru som po veľa nábehoch nikdy nezvládol.

Krásna reportáž, budí chute! Dokonca "chtíče"... :-D

23 Natálie Natálie | Web | 18. června 2018 v 13:39 | Reagovat

wow týjo.. to muselo být skvělé! škoda že jsem o tom nevěděla.. :( nemáme to právě zrovna daleko.. :( to muselo být opravdu skvělé.. :)

24 palis63 palis63 | Web | 18. června 2018 v 16:48 | Reagovat

Krásné fotky,císařovi to seklo :-)

25 JAV FJI JAV FJI | E-mail | 19. června 2018 v 8:44 | Reagovat

Dobrý den

Kdybych byl býval tušil koliko se těšíte na setkání s králem českým a jaké množství snahy jste tomu věnovali - dopřál bych vám soukromé audience :-D

26 Jarka Jarka | Web | 19. června 2018 v 10:09 | Reagovat

No páni kluci, to byl den plný skvělých zážitků.
Pobyla jsem na tvém blogu pěkných pár minut, ale nelituji, stálo to zato. ;-)  :-D

27 JAV FJI JAV FJI | E-mail | 19. června 2018 v 14:46 | Reagovat

[2]:Její apoštolské veličenstvo císařovna Elisabetha familierně zvaná Lissi přijet nemohla - právě se úzkostlivě stará o 9 týdnů starého korunního prince Rudolfa a na nějaké  raisování nemá náladu.

I sám císař se setkal s nevolí domu habsburského že v této situaci hodlá opustit rodnou Vídeň, nicméně nakonec na přímluvy Bystřických a Olomouckých občanů mu císařovna udělila na 24 hodin propustku "z domácích prací" :-D

28 MarijaKes MarijaKes | Web | 22. června 2018 v 18:03 | Reagovat

[22]: Tak jsem i z vašeho blogu nějak vycítila, že kreslíte a píšete "nekreslící rukou" asi po nějakém úraze.

29 MarijaKes MarijaKes | Web | 22. června 2018 v 18:04 | Reagovat

[23]: My tam zaskočili jen na jeden den a hodně udělá i počasí. kdyby pršelo, tak by to tak krásně nevyšlo. :-)

30 MarijaKes MarijaKes | Web | 22. června 2018 v 18:06 | Reagovat

[25]: Vaše veličenstvo, moc si toho cením, že byste nás přijal, leč lidu stojícího o vaši přízeň bylo mnoho a vy byste byl na roztrhání. :-)

31 MarijaKes MarijaKes | Web | 22. června 2018 v 18:07 | Reagovat

[26]: Děkuji Jaruško.

32 MarijaKes MarijaKes | Web | 22. června 2018 v 18:09 | Reagovat

[27]: :-) Hezky.... a dík císařovně za její blahosklonnost, že nám dovolila pobývat chvíli ve vaší blízkosti. :-)

33 DRAK DRAK | Web | 22. června 2018 v 18:39 | Reagovat

z toho dýchají staré časy!
jako vždy - skvělá reportáž

34 MarijaKes MarijaKes | Web | 22. června 2018 v 18:53 | Reagovat

[33]: Děkuji :-)

35 stuprum stuprum | Web | 22. června 2018 v 21:07 | Reagovat

Veselí tryská proudem. Osazenstvo sténá blahem!

36 duchodkaevka duchodkaevka | Web | 24. června 2018 v 16:15 | Reagovat

Tak to byl určitě krásně prožitý den. Udělala jsi nádhernou reportáž a jak je vidět i počasí přálo :-)  :-)

37 Myra Vlčková Myra Vlčková | E-mail | 5. července 2018 v 15:28 | Reagovat

Dobrý den, v Bystřici P.H.se narodil Vladimír Komárek /1897 - 1979/ Po studiích pracoval v Brazilii, kde zůstal ,studoval život Indiánů. Za ním přijela v r. 1938 i jeho sestra. Její smrt Kozáka velmi zasáhla. Požádal Zdeňka Buriana , aby ji namaloval na obraze. Ten je vystaven na bystřické radnici.Na Kozáka, který zemřel bez potomků, se u nás zapomnělo.Jeho rozsáhlý sběratelský materiál mají muzea v USA, Kanadě, Francii a především v Brazílii. Snad se zablýsklo na lepší časy- údajně na hřbitově má náhrobek a je po něm pojmenována ulice. Bližší najdete při zadání na webu. VM

38 MarijaKes MarijaKes | Web | 10. července 2018 v 22:50 | Reagovat

[37]: Děkuji za nové informace. :-)

39 JAV FJI JAV FJI | 19. července 2018 v 13:59 | Reagovat

[30]:No však mne poslední dobou také trhají na kusy - to si představte že tuhle chtějí půjčít toto a támhle zase půjčit tamto - ještě že jsem svou uniformu pověsil na pomyslný hřebíček respektive zanechal na výstavě" Krásné časy Monarchie" v Javorníku

40 MarijaKes MarijaKes | Web | 19. července 2018 v 14:21 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Děkuji vám všem, že jste nelenili, mrkli na můj blog
a dokonce posíláte komentáře.
Budu se snažit návštěvu oplatit.
Přeji hezký den.